Найти:

НАЙПОПУЛЯРНІША ПОСЛУГА

за останн 30 днів
100
650 ₴
 • Віндовс + програми + драйвери
 • Налаштування Wi Fi роутера
 • Налаштування локальної мережі
Popular

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і чи потрібен він вдома?

Як він працює і дійсно призначення

Принцип работы маршрутизатора многоступенчатый. Сама цель роутера – виступати некім промежуточним етапом між двома сетями, які працюють за різними принципами. Его ще по-другому називають шлюзом. Пока ничего не понятно? – нічого страшного, зараз я приведу наглядний приклад.

На сьогоднішній момент провайдери, які надають послуги Інтернету (без якого вже ніхто не може жити), шлях проведення мережі всередині міста. Но для нас ця сеть внешняя (Глобальна), так як не знаходиться всередині квартири чи будинку. Звичайно, можна провести, який прокинув провайдер, напряму вкрутити в комп’ютер або ноутбук.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

Але тоді встає питання – а що робити іншими членами сім’ї, адже скористатися Інтернетом теж хочеться? Ось в таких випадках і виступає роутер. В одному з портів, який зазвичай називається WAN роз’ємом, вставляють інтернет провод. Зазвичай цей порт має синій або голубий колір. Тепер інтернет заливається у внутрішню коробочку.

А для того, щоб підключити кілька комп’ютерів або ноутбуків по проводу, використовують порти LAN. Як ви, наверне, вже догадалися, вони мають жовтий колір. Тут можна підключити не тільки ПК, а також сетевые принтери, телевізори SMART, камери відеонагляду та багато іншого, що має аналогічний сетевий інтерфейс.

Задача маршрутизатора, прийом сигналу із зовнішньої мережі, створення внутрішньої установки між підключеними пристроями та роздача цих пристроїв Інтернету. Також всі підключені апарати можуть обмінюватися всередині інформації. Наприклад, ви можете завантажити фільм на свій комп’ютер і подивитися його на телевізорі.

Маршрутизація

Сразу виникає питання: а як роутер понімає куда саме відправляти дані? У цьому випадку він використовує таблицю маршрутизації, а також IP-адресу локальної мережі – всі комп’ютери та пристрої, підключені до маршрутизатора будинку. Адреса локальної мережі започаткована з цифрою «192.168». Тому, якщо ви бачите таку комбінацію адреси, це адреса якого пристрою всередині будинку чи квартири.

Як ми вже з’ясували, провод, який іде в маршрутизатор від провайдера, підключає нас до глобальної мережі Інтернет. Тут у маршрутизатора є ще друга адреса – зовнішній. Його видає провайдер, для того щоб пакети інформації доходили потрібному адресу.

В підсумку інтернет-пакети заходять по проводу в порт WAN, використовуючи зовнішній IP-адресу. Далі маршрутизатор прораховує, куда далі відправляє пакет, і дивиться на внутрішню таблицю маршрутизації, де в основному використовуються локальні IP.

Компьютер Папы192.168.1.15
Ноутбук мамы192.168.1.16
Телефон дочери192.168.1.17
Планшет сына192.168.1.18

Він дивиться на таблицю і відправляє дані на комп’ютері, якщо саме він відправляв запит. Якщо відразу кілька людей використовує Інтернет, то роутер майстер розділяє пакети даних кожному адресу. Принцип действия схожий з почтою.

Wi-Fi

У багатьох асоціаціях Інтернету та роутера ідёт разом із вай-фай технологією. Wi-Fi – це технологія передавання інформації путем радіоволн. Багато хто зараз можуть викликати: «Немає Bluetooth, сотового зв’язку, чи навіть банальна мікроволновка теж використовує радіоволни?!» – І да – ви будете правы! Але Wi-Fi при цьому використовує обмежений стандарт – IEEE 802.11. Цей стандарт як раз і використовується для побудови локальної повітряної мережі та зв’язку підключених до пристроїв маршрутизатора.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

Частенько деякі користувачі путають вайфай та інтернет, думаю, що це одне й те ж. Но на самому деле це дві різні речі. Так як Wi-Fi це лише технологія побудови повітряної локальної мережі. Щоб є, якщо ви відключите інтернет або видерні шнур від провайдера, то вай-фай никуда не дениться, просто локальна радіосеть буде без Інтернету.

Стандарт IEEE 802.11 має велику кількість видів. Вони працюють на двох частотах:

ЧастотаГруппы стандартовШвидкість передачі даних (Мегабити в секунду)
2,4 ГГцIEEE 802.11a2
IEEE 802.11b11
IEEE 802.11g54
IEEE 802.11n300
5 ГГцIEEE 802.11ac6770

Як ви бачите, 5 ГГц за збільшеною частотою має значний прирост швидкості. Зараз більш популярні моделі з частотою 2,4 ГГц, так як вони дешеві, і не всім потрібна така велика швидкість в локальній мережі, як на п’ятірці.

Ще одне призначення – багато, завидів такі цифри, думають про інтернет-скорості, але, як ми писали раніше, Wi-Fi та інтернет – різні речі. А це означає, що цей стандарт потрібно носити тільки у внутрішній домашній мережі.

Каждая частота має свої плюси і мінуси. 2,4 ГГц – сама поширена, і на неї швидше всього сидять всі ваші соседи (если вони у вас є). Для того, щоб була можливість використовувати одну частоту в багатоквартирному доме і не мішати соседям, придумали канали. У частоті 2,4 ГГц їх 14. Але якщо всі ваші соседи, наприклад, будуть сидіти на 1 каналі, де сидіти та ви – це можуть бути потері зв’язку, переривання та втрати швидкості.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

5 ГГц — це не такий популярний стандарт, і каналів у нього більше — 146. Швидкість у нього вище, і він більш надважливий. Но є і один мінус – із-за високої частоти хвилі, якщо ви пам’ятаєте з фізики, хвиля швидше затухає від препятствий. Тому радіус хвилі 5 ГГц майже в два рази менше, ніж хвилі 2,4 ГГц. Тому в великому загородному доме краще використовувати хвилі з частотою 2,4 ГГц.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

Для того, щоб підключитися до локальної мережі через Wi-Fi, пристрій має бути спеціальним модулем вай-фай. Это такая маленька антеннка. Як ви знаєте, вона є на всіх сучасних смартфонах, телефонах, планшетах і ноутбуках. Но вот у комп’ютерів його немає. У цьому випадку можна пробрести зовнішній модуль Wi-Fi або адаптер. Він має вид флэшки. Просто вставляємо його в USB-роз’єм на компе, встановлюємо драйвер і можна підключатися по повітрі.

У чому відмінність і різниця від модема?

Якщо роутер і маршрутизатор — це одно і то же, то модем це зовсім інша історія. Маршрутизатор, як ми зрозуміли, виступає некім поштовим службовцем, який приймає письма від провайдера і далі по адресу висилає по локальній мережі.

Но вот модем робить зовсім інші речі. Немного окунёмся в історію. Коли в Росії прийшов інтернет був питанням – як його розпространити по всій Російській Федерації. Оптоволокно було занадто дорогим на той момент, і був криза в 90-х роках. І тут прийшла ідея розпространити інтернет по телефонній лінії.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

Но тут же встал інший питання. Комп’ютер понімає тільки зашифровану інформацію нулями і одиницями. Телефонні лінії не можуть передавати таку інформацію, так як для цього не призначено. І там дані передаються аналоговим шляхом. Тоді люди придумали aDSL модеми. Вони переділили аналоговий сигнал у такий, який був понятий на комп’ютері.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

Щоб модем можна назвати перекладчиком, роутер виступає тільки як посильний відправник на потрібну адресу. Зараз модеми aDSL вже не такі популярні, і частіше використовують модеми 3G/4G для мобільного Інтернету.

Кнопки та індикатори роутера

Давайте розглянутим пристрій маршрутизатора. Якщо подивитися на передню панель, то можна помітити кілька світяться лампочек. Я раджу відразу ж їх вивчити, так ви завжди можете зрозуміти, що з вашим роутером не так, просто поглянути на них.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

Індикатори можуть бути і більше, але вони багато можуть показати. Давайте розглянути картинку зверху:

 1. Індикатори включення – на нових моделях його взагалі немає.
 2. Інтернет – якщо горит або мигає, значить інтернет є. У протилежному випадку його треба налаштувати.
 3. Wi-Fi – все аналогічно попередній лампочці. Якщо не горить – значить, бездротової мережі немає, вона не настроена або її треба включити.
 4. Останні індикатори, як ви, наверне, вже догадалися – показують пряме підключення по проводу до портам LAN.

Маршрутизатор: що це таке, принцип роботи, і зачем він потрібен вдома?

Тепер дивіться на додаткові кнопки.

 • Сброс – зазвичай вдавлена в корпус і має вид дирочки. Якщо взяти скріпку і затиснути цю кнопку на 15 секунд, налаштування маршрутизатора сбросятся до заводських. Це корисна річ, якщо ви взяли маршрутизатор у іншого, і вам його потрібно налаштувати під себе.
 • Fn – якщо натиснути на неї, система автоматично знайде нову прошивку операційної системи маршрутизатора і встановить її також в автономному режимі.
 • Выпуклая кнопочка – кнопка включения и выключения. Може мати надпись «ВКЛ/ВЫКЛ» або «ON/OFF».
 • Також можна знайти кнопку WPS – вона дозволяє підключатися до мережі маршрутизатора без знання пароля від Wi-Fi.

Додаткові можливості роутера

Крім звичайного доступу в Інтернет і розподілу його між підключеними пристроями в маршрутизаторах в системі, є додаткові плюшки, які значно прощають життя.

 • USB роз’ём – туда можна підключити 4G/3G модем. Але, помимо цього, є можливість підключення жосткого диска. Ви тим самим будуйте свій власний сервер, куда можете завантажувати фільми, фотографії, музику. Я дивлюсь, слухайте все це чудове з будь-якого пристрою в локальній мережі.
 • Мобільне додаток – нові моделі маршрутизаторів підтримують спеціальні програми. Ви скачиваете ПО з Google Play або App Store. Далі можна легко з телефону або планшета настроить аппарат. Але що саме цікаве, це можна зробити з будь-якої точки світу, де є інтернет.
 • IPTV – зараз багато провайдерів надають IP-телебачення разом із пакетом Інтернету. Там і якість зображення краще і каналів на кілька сотен більше. Поток ТВ ідёт через роутер на телевізор.
 • Блокування та контроль – якщо у вас вдома діти, старі батьки або ви просто хочете зберегти свою сім’ю від небезпечних сайтів, то маршрутизатор цілком може стати вашим захисником. Можна підключити окремі фільтри, які будуть захищати вас і вашу сім’ю від дорослого та небезпечного контенту. Тоді ви не можете боятися, що підцепите вірус або попадете на який-небудь сайт, де обманюють людей.
 • MU-MIMO – технологія, яка дозволяє передавати інформацію в локальній мережі на максимальній швидкості нескількими потоками. Ну, наприклад, без MU-MIMO – IEEE 802.11n має швидкість передачі до 300 Мбіт/с. Але при її задіянні швидкість зростає до 450 Мбіт/с. Помогає ігроманам і геймерам зменшувати пінг і затримувати від бездротової передачі.
 • Антивірусні програми – вони сильно завантажують операційну систему комп’ютера. Но на потужних маршрутизаторах можна встановити будь-яке антивірусне ПО. Тим самим ви захистите всі пристрої локальної мережі і повністю звільніть ресурси інших пристроїв. Тепер ніякої довгої загрузки ОС.

Как вибрати

Компанії, які випускають маршрутизатори, величезне безліч, моделей і подавно. Якие-то стоять дішево – рублів за 900, деякі моделі стоять більше 10 000 рублів. Давайте я розсуджу, на що звертати увагу при виборі на сьогоднішній момент, і дам кілька рад. В першу чергу смотрите на характеристики.

 • Частоти – як я вже розповідав, зараз популярні два діапазони: 2,4 ГГц і 5 ГГц. Я радив брати маршрутизатори з двохдіапазонної частотою. Щоб вони працювали як на 2,4 ГГц, так і на 5 ГГц.
 • Процесор – якщо у вас невелика сім’я, і ви не плануєте підключати більше 2-3 пристроїв, то можете взяти дешову модель. Але якщо ви будете підключати IPTV, камеру, сетевий принтер, а ще у вас кілька людей, які постійно використовують Інтернет – така модель повинна бути допоміжною і краще з двома ядрами. Не дешевле 5000 рублей.
 • Порти – дивіться, щоб WAN-порт був не меншою швидкості вашого Інтернету. Тому що якщо ви купуєте маршрутизатор з портом на 100 Мбіт у секунду, а ви платите за Інтернет зі швидкістю 300 Мбіт/с, то швидкість буде видавати вихід з WAN-входу на маршрутизатор.

Є один рада – не брати сильно бюджетні моделі. По началу вони будуть працювати неплохо, але в процесі будуть залежати, і їх придётся перезагружати. Особливо це стосується великого кількості підключених.